Ogłoszono wyniki VI edycji rankingu najlepiej prowadzonych bibliotek w kraju.

Utworzono dnia 01.12.2016

W 2016 roku po raz szósty Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagrodziły samorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy. Docenieni zostają ci, dla których dobrze działająca biblioteka gminna jest najlepszym świadectwem dbałości samorządu o zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów.
Przygotowując ranking, rozesłano ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast (z wykluczeniem miast na prawach powiatu). Oceniono 806 najlepszych bibliotek, które zgłosiły się do rankingu. Biblioteka polanowska zajęła 3 miejsce w powiecie koszalińskim, 5 miejsce w województwie zachodniopomorskim, 30 miejsce w ujęciu bibliotek miejsko-wiejskich w kraju i 79 w ujęciu wszystkich bibliotek wiejskich i miejsko-wiejskich w kraju.
Co było oceniane?
Maksymalnie można było uzyskać 340 punktów. Bibliotece polanowskiej przyznano 241 punktów.  Oceniano między innymi powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, średnie zatrudnienie, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego po 2005 roku, jako procent całego zbioru, oraz nowe książki zakupione w 2015 roku.
Sporo punktów można było uzyskać za udział dotacji podmiotowej dla biblioteki w budżecie gminy w 2015 roku, (jako proc. budżetu samorządu ogółem). Przyznawano także punkty za dostępne dla czytelników tytuły prasowe (dzienniki, tygodniki, prasę dla dzieci itp.).
Istotny jest także oferowany przez biblioteki dostęp do nowych mediów – posiadanie strony internetowej, dostępność Internetu dla czytelników –  (stanowiska komputerowe i sieć       Wi-Fi). Działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne, literackie ect. Dodatkowo biblioteki otrzymywały punkty za udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz dostępność książek dla osób słabowidzących i niewidomych. Punktowano także liczbę czytelników w bibliotece na 1000 mieszkańców oraz liczbę wypożyczonych książek przez jednego czytelnika w 2015 roku. 
Warto podkreślić, że ranking dokonuje porównania do najlepszych bibliotek w całej Polsce. 
Pełna lista Rankingu Bibliotek dostępna jest na stronach internetowych „Rzeczypospolitej” oraz Instytutu Książki.