Strona główna

Aktualności, strona 3 z 29

„Nic nie może przecież wiecznie trwać…”

Utworzono: 30.05.2023

25 maja Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów „MŁODZI DUCHEM” wraz z biblioteką zorganizowało wyjazd do Teatru Nowego w Słupsku, by obejrzeć spektakl pt. „Nasz mały PRL”. Wspólnie z Izą i Witkiem bohaterami spektaklu, znaleźliśmy się w epoce PRL-u. Z wszechobecnego dobrobytu i gospodarki wolnorynkowej, wraz z bohaterami przenieśliśmy się  do ursynowskiego M3, wyjętego z lat 80 - z boazerią na ścianach, fiatem 126P , maszyną do pisania i krakersami na stole. Przypomnieliśmy sobie tamte czasy, kartki żywnościowe, girlandy z papieru toaletowego, mydełko Fa. 

Czy orzechy służą tylko do jedzenia…?

Utworzono: 20.05.2023

 W ramach Programu Społecznik  2022-2024 zainicjowanego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego jako realizacja inicjatywy oddolnej pt. „Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki” – Cyceron Stowarzyszenie Kierunek  Polanów wraz z Biblioteka Polanów i Nadleśnictwo Polanów.

Pamiętamy

Utworzono: 18.05.2023

17 maja 2023 w polanowskiej bibliotece  odbyło się spotkanie nawiązujące do 80 rocznicy  wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. W spotkaniu udział wzięła  młodzież z MOW w Polanowie, uczniowie z kółka historycznego działającego przy SP w Polanowie oraz Seniorzy.

Zajęcia ekologiczne w Żydowie

Utworzono: 11.05.2023

8 kwietnia biblioteka i świetlica w Żydowie przeprowadziły zajęcia ekologiczne pt. „Bomby kwiatowe”, bo "Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki" Cyceron. 
"Bomby kwiatowe" to ręcznie robione kulki składające się z nasion łąki kwietnej, gliny oraz kompostu. Zrobione "bomby kwiatowe" zostały rozrzucone na łące. Dzięki temu maki, chabry, kąkole, rumianki, wyka, łubin i inne urokliwe kwiaty łąkowe będą wabić pszczoły, trzmiele, motyle i inne cenne zapylacze. Łąka to prawdziwa ostoja bioróżnorodności. Siejąc kwiaty polne wspieramy dzikie zapylacze, odtwarzamy siedliska przyrody, zmniejszamy zanieczyszczenie powietrza. 

 

Dyskusyjne Kluby Książki w Gminie Polanów

Utworzono: 11.05.2023

Od Maja 2023 roku funkcjonują  Dyskusyjne Kluby Książki w Gminie Polanów (DKK)  Początkowo utworzyły sie  trzy DKK, dwa w Polanowie i jeden w Nacławiu. Natomiast po wakacjach 2023 roku utworzyły się kolejne trzy kluby czytelnicze. 

Łącznie przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Polanowie na koniec października 2023 roku zarejestrowanych jest 6 klubów, po 3 kluby dla czytelnika dziecięcego i dorosłego w Gminie Polanów. 

Obecnie funkcjonuje sześć DKK oraz dwie grupy facebookowe w dwóch kategoriach czytelniczych.

Inspirujące spotkanie autorskie i warsztaty z Jackiem Łapińskim

Utworzono: 25.04.2023

24 kwietnia 2023  gościliśmy w bibliotece pana Jacka Łapińskiego. Pan Jacek jest pisarzem, przedsiębiorcą, i pasjonatem psychologii pozytywnej. Odbyły się trzy spotkania autorskie dla odbiorców w różnym wieku. Klasy VI i VIII SP  oraz wychowankowie MOW w Polanowie uczestniczyli w warsztatach o czytaniu książek i rozwoju pasji pt. „Dlaczego warto czytać”?! Pasja zamiast nałogów”. Autor zachęcał do tego, aby każdego dnia stawać się coraz lepszą wersją samego siebie, rozwijać zainteresowania i pasje oraz dbać o zdrowie

Recytujemy wiersze Juliana Tuwima

Utworzono: 20.04.2023

18 kwietnia w naszej Bibliotece odbył się Gminny Przegląd Recytatorski dla Przedszkolaków  pt. „Julian Tuwim Wierszem”. Dzieci recytowały wiersze Juliana Tuwima. Do udziału w przeglądzie zgłosiły się dzieci z Bukowa, Nacławia i Polanowa. Spośród 37 recytujących Jury wyłoniło troje najlepszych uczestników, którzy będą reprezentować nasza gminę na przeglądzie powiatowym 10 maja w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. .

Kwietniowe spotkania przedszkolaków z Babcią Grunią

Utworzono: 18.04.2023

W kwietniu wszystkie grupy przedszkolne z Przedszkola Gminnego w Polanowie oraz grupy przedszkolne z oddziałów przy ZSP Polanów odwiedziły naszą bibliotekę aby wziąć udział w spotkaniu pt. „ Śpiewająca Biblioteka”. Było to spotkanie autorskie z pisarką książek dla dzieci Edytą Zarębską oraz Robertem Zarębskim muzykiem i animatorem. Podczas spotkania pani Edyta w przepięknej, baśniowej kreacji opowiadała o swoich przygodach z dzieciństwa, marzeniach o tym jak zaczęła pisać swoje pierwsze wierszyki. Celem spotkania było propagowanie czytania, promocja książek dla dzieci oraz okazja do zainteresowania biblioteką.

Dziecięca sesja naukowa oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

Utworzono: 17.04.2023

Powiatowy Konkurs plastyczny pt. „Ilustrujemy utwory Doroty Gellner” został rozstrzygnięty. Podsumowanie wyników konkursu odbyło się w podczas  XX edycji powiatowej dziecięcej sesji naukowej pt. „Czarodziejski świat Doroty Gellner”  w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Ogólnie na konkurs wpłynęły 362 prace plastyczne wykonane różną techniką. Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić 72 prace.

"Fantastyczna podróż nad jezioro Świteź..."

Utworzono: 31.03.2023

W marcu klasy 8 SP w Polanowie uczestniczyły w zajęciach pt.  Fantastyczna podróż nad jezioro Świteź – ballada „Świtezianka” Adama Mickiewicza. Zajęcia były doskonałą okazją do powtórzenia materiału przed testem ósmoklasisty. Przeprowadziła je Pani  Elżbieta Majcher, która przez wiele lat była cenioną polonistką. Podczas spotkania pomogła uczniom bardziej zrozumieć romantyzm, jako epokę literacką i przybliżyć balladę jako synkretyczny gatunek literacki.

ZAŁĄCZNIKI