Strona główna
Aktualności, strona 4 z 32
"Małe co nieco” w bibliotece
Światowy Dzień Pluszowego Misia to wyjątkowe święto, obchodzone 25 listopada, które ma na celu uczczenie jednej z najbardziej kultowych i ukochanych zabawek z dzieciństwa – pluszowego misia. Z tej to okazji Biblioteka w Polanowie przygotowała i przedstawiła teatrzyk o przygodach Kubusia Puchatka pt. „ Skutki przejedzenia „. Przedstawienie obejrzały dzieci z Przedszkola Gminnego w Polanowie oraz dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Polanowie.
Mafia w polanowskim Centrum Integracji Społecznej
17 listopada mieszkańcy naszej gminy mieli możliwość spotkania się z autorką powieści obyczajowych dedykowanych przede wszystkim kobietom Panią Pauliną Jurgą.
Pani Paulina z zawodu jest nauczycielką. Fascynuje się literaturą i muzyką. Spod jej pióra wyszły takie książki jak "Matrioszka", "Matnia" oraz "Marionetka" Przeplatające się w nich wątki sensacyjne i obyczajowe sprawiają, że trudno oderwać się od lektury.
Listopadowe spotkanie DKK Zaczytaj się w Polanowie
8 listopada w popołudniowej atmosferze odbyło się spotkanie DKK dla dorosłych. Tym razem rozmawialiśmy o książce pt. „Ciemno prawie noc” J. Bator. Powieść nagrodzona Literacką Nagrodą Nike 2013. Jest to książka przepełniona emocjami i dająca do myślenia. Na kolejnym spotkaniu omawiać będziemy książkę pt. „Chata” autorstwa William P. Young.
Rewitalizacja Filii Bibliotecznej w Bukowie
7 listopada odbyło się uroczyste otwarcie Filii Bibliotecznej w Bukowie, którego dokonał Burmistrz Polanowa Grzegorz Lipski. Filia przeszła kapitalny remont dofinansowany ze środków Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej w ramach programu ”Sportowo Kulturalnie Lokalnie”. Darczyńca przekazał Bibliotece kwotę kwotę 38 929 zł. na realizację projektu pn. "Twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów, jaką niosą czasy, pozostanie - jak u dobrego gospodarza - miejsce na rzeczy dawne, uświęcone tradycją, potwierdzone przez prawdę wieków" - Jan Paweł II". Całkowita kwota projektu wyniosła 49 000 zł.
Literacki Jantar
Po raz czwarty 25 listopada br. zostanie wręczona nagroda literacka Jantar. Nagrodę ufundował marszałek województwa zachodniopomorskiego za najlepszą książkę wydaną w 2022 roku. Nagroda jest przyznawana autorom mieszkającym w naszym województwie. Do konkursu zakwalifikowano 36 książek wydanych w ubiegłym roku. Jury złożone z profesorów literaturoznawców i publicystów, któremu przewodniczy Tomasz Mizerkiewicz, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, nominowało do nagrody 5 książek. Wśród nominowanych do nagrody znalazła się powieść „Gdy milknie kos” Jerzego Żelaznego. Z pośród 5 nominowanych książek jury wybierze jedną, jej autorowi przyznana zostanie literacka nagroda Jantar oraz stosowna statuetka.
Nowa odsłona kampanii „Mała książka – wielki człowiek” w bibliotece
Do tegorocznej edycji projektu zgłosiło się aż 6765 bibliotek publicznych z całej Polski, w tym oczywiście biblioteka w Polanowie wraz z filiami w Bukowie, Nacławiu i Żydowie. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi nas, otrzyma nieodpłatnie Wyprawkę Czytelniczą oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, przedszkolak otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Grupa rekonstrukcyjna
Jedenastego października 2023 w budynku Centrum Integracji Społecznej odbyły się prelekcje dla seniorów, a następnie dla młodzieży szkolnej. Sylwia i Piotr Lubelscy z grupy GRHM United Airsoft Corp – UAC oraz Leszek Leon Rudzki z darłowskiej grupy Rugium Legion ASG przybliżyli uczestnikom spotkania ideę rekonstrukcji historycznej i odpowiedzieli na wiele pytań związanych z wojskiem i militariami.
Dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - edycja 2023
Informujemy, że Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Polanowie również w tym roku znalazła się wśród bibliotek uprawnionych do otrzymania dofinansowania w ramach Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych Priorytet 1 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025.
Noc Bibliotek w Polanowie 2023
Absurd nie czytać, czy może Absurd nie czytać!, a może jednak Absurd! Nie czytać!, czy dla odmiany Absurd? Nie czytać?
Ta zróżnicowana interpretacja tegorocznego hasła Nocy Bibliotek była dla nas źródłem inspiracji do przygotowania niezwykle absurdalnego wydarzenia, a nawet kilku wydarzeń. Słowo absurd było mnożone, dzielone, odejmowane, dodawane, potęgowane i różniczkowane przez nas i naszych czytelników na wszystkie sposoby. Pierwszym wydarzeniem, które zaproponowaliśmy było ogłoszenie absurdalnego konkursu na FB na interpretację tegorocznego szyboletu (spodobało nam się to słowo jako synonim słowa hasło). Konkurs rozpoczął się 6 października i trwał do 13 października do godz. 13:13.
Na pelniejszą relacje i fotorelacje zapraszamy na stronę Nocy Bibliotek
Powstał kolejny Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci
26 września polanowską bibliotekę odwiedziły dzieci z Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Szkole Podstawowej w Polanowie. Klub powstał z inicjatywy Biblioteki, a opiekunem grupy jest Pani Klaudia Antoniak. Na powitanie bibliotekarki przeczytały dzieciom opowiadanie z książki pt. „Opowiastki dla małych uszu” J. Wachowiak, następnie dzieci wybrały sobie książkę, którą będą omawiać na kolejny spotkaniu DKK.